Selde, 53 vatandaşın bahçesi zarar gördü
Haber
06 Ekim 2020 - Salı 19:11 Bu haber 406 kez okundu
 
Selde, 53 vatandaşın bahçesi zarar gördü
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, haziran ayında Arakonak’ta yaşanan sel felaketinden 53 vatandaşın bahçelerinin etkilendiğini belirterek, zararların TARSİM tarafından tanzim edildiğini söyledi.
RESMİ İLAN Haberi
Selde, 53 vatandaşın bahçesi zarar gördü

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in Arakonak’ta yaşanan sel afeti sonrasında yaşanan mağduriyetler ile ilgili meclise soru önergesi vererek, mağduriyetlerin giderilmesi için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sormuştu.

Aydemir’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Arakonak’ta 17 Haziran 2020 tarihinde yaşanan selden 53 üreticiye ait meyve ve sebze alanlarının zarar gördüğünü belirterek, yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde zararların, TARSİm tarafından ivedilikle giderildiğini söyledi.

41 KONUTUN NAKLİNE KARAR VERİLDİ

Arakonak Beldesinin geçmişte de zaman zaman taşkın zararlarına maruz kaldığını belirten Bakan Pakdemirli, “07.04.2008 tarihinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca Arakonak Beldesi merkezi ve Karşıyaka Mahallesinde yamaç sellenmesi ve su baskını konulu etüt çalışması yapılmış, yapılan etüt neticesinde belirlenen 40 adet konutun alınabilecek önlemler ile korunamayacağı için nakillerinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. 07.04.2008 tarihinde yapılan etüt neticesinde hazırlanan rapora itirazlar sonucunda tekrar bölgede etüt çalışmaları yapılmış ve 1 adet konutun daha naklinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır” dedi.

Arakonak Beldesinde 17 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen sel olayı sonrasında DSİ 9. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin bölgede incelemelerde bulunduğunu belirten Pakdemirli, selde oluşan zararın etki alanının, geçmişte aynı bölgede taşkından dolayı nakli yapılan yerler olduğunu ifade etti.

SEL KONTROL ÇALIŞMALARI YAPILACAK

2021 yılında 200 hektarlık alanda sel kontrol çalışması yapılacağını belirten Bakan Pakdemirli, “yapılacak çalışma ile erozyon ve sel kontrol çalışmaları kapsamında arazi ıslahı ve yukarı havzalardaki dere ıslahı çalışmalarına başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

53 ÜRETİCİNİN BAHÇELERİ ZARAR GÖRDÜ

Afetin meydana gelmesinden hemen sonra il-ilçe tarım müdürlüklerince hasar tespitlerinin yapılarak meydana gelen afetin etkilerinin belirlendiğini belirten Pakdemirli, Arakonak’taki sel baskınında 53 üreticiye ait sebze ve meyve bahçelerinin zarar gördüğünü kaydetti.

Pakdemirli, “tüm ilkede olduğu gibi Bingöl ili ve ilçelerinde de, devlet destekli tarım sigortası yaptıran üreticilerimizin tarımsal varlıklarında meydana gelen zararları, TARSİM eksperleri tarafından yapılan hasar tespitleri neticesinde yine TARSİM tarafından ivedilikle tanzim edilmektedir.

TARSİM ile Türkiye genelinde uygulamanın başladığı 1 Haziran 2006 tarihinden günümüze kadar Bingöl ilinde toplam; 4 bin 594 poliçe düzenlenmiş, 6 milyon TL devlet prim desteği sağlanmış, 5 milyon TL hasar tazminatı ödenmiştir” dedi.

AYDEMİR’İN MECLİSE SUNDUĞU ÖNERGE

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, “Dünya genelinde yaşanan çeşitli doğal felaketlerin oluşturdukları tahribatlar, bir çok kez can ve mal kayıpları ile sonuçlandığı gibi, alınmayan önlemlerden dolayı tekerrür etmektedir.

Bingöl-Solhan ilçesine bağlı Arakonak Beldesinde, her aşırı yağışın beraberinde benzer hasarlar meydana gelmektedir. Arakonak Beldesi istisnasız her bahar yağmurlarından ağır hasarlarla çıkmaktadır. Defalarca ıslah ve ağaçlandırma (ormanlaştırma) konusunda çalışmaların yapılacağı, bununla ilgili milyonlarca lira harcandığı gibi söylentiler olmuşsa da, sonuç olarak yaşanan mağduriyetler değişmemiştir. Ayrıca yaşanan doğal felaketin ardından beldeyi ziyaret eden yetkililerin, ziyaret ettikten sonra herhangi bir açıklama, mağduriyetleri giderme adına bir çalışma yürütmedikleri de görülmektedir” ifadelerine yer vermişti.

Aydemir, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sormuştu:

-Her aşırı yağışların büyük hasarlar bıraktığı Arakonak Beldesi için bir çalışmanız olacak mı?

-Arakonak Beldesinde, ıslah ve ağaçlandırma ( ormanlaştırma ) adına bir çalışmanız olacak mı?

-Daha önce ıslah ve ağaçlandırma ( ormanlaştırma ) için milyonlarca lira gönderildiği iddia edilmekte. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise milyonlarca liranın akıbeti ne olmuştur?

-Arakonak Beldesinde ikamet eden yurttaşların yaşadıkları mağduriyetleri giderecek misiniz?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Selde,, 53, vatandaşın, bahçesi, zarar, gördü,
Yorumlar
Haber Yazılımı