Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 00:34 Bu haber 1035 kez okundu
 
“Afetler konusunda toplumsal bilince sahip değiliz”
Bingöl’ün deprem yönünden ciddi bir risk altında olduğunu belirten AFAD Müdürü Boğatekin, “Tarih boyunca ilimizde insan canına mal olan birçok deprem meydana gelmiştir. Maalesef afetler konusunda toplumsal bilinç konusunda halen istenilen seviyede sahip değiliz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Afetler konusunda toplumsal bilince sahip değiliz”

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından AFAD Gönüllülüğü projesi kapsamında Sivil Toplum Kuruluşlarına  yönelik ‘Birey ve Aileler İçin Temel Afet Bilinci' eğitimleri verilmeye başlandı.

Proje kapsamında Seyfan Kültür, Sanat, Kalkınma ve Dayanışma Derneği (Seyfan-Der) üyelerine eğitim verildi.

Programa katılan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, Bingöl’ün deprem yönünden 1. derecede tehlike bölgesinde olduğunu belirterek, “bu nedenle kriz yönetiminden çok risk yönetiminde başarılı olmamız gerekiyor. Bu da ancak toplumsal bir bilinç ile gerçekleşebilecek. Bu kapsamda ilimizdeki STK’lara afet ve acil durumlar ile ilgili afet bilinci kültürü oluşturmak amacıyla eğitimlere başladık” dedi.

Boğatekin, şunları söyledi:

“Olası büyük afet ve acil durumlara müdahaleyi artık sadece devlet imkanlarıyla değil gerçek ve tüzel kişiliğe sahip herkesin desteğini alarak yapmak istiyoruz. Bu nedenle ilimizde bulunan STK’lara yönelik teorik ve uygulamalı/tatbikatlı bir şekilde eğitimlerimizi sürdüreceğiz. STK’lar toplumun bizzat kendisidir, toplumlarda duyarlılık sahibi olan bireylerin birleşerek bir araya gelmelerinden oluşan örgütlü yapılardır. Bizler de özellikle bu bilinçte olan STK’larımızı tek tek ziyaret ederek afetler ve diğer acil durumlar konusunda  eğitimlerimizi vermeye başladık.

Bilindiği üzere Bingöl ilimiz deprem yönünden ciddi bir risk altındadır. Tarih boyunca ilimizde insan canına mal olan birçok deprem meydana gelmiştir. Maalesef afetler konusunda toplumsal bilinç konusunda halen istenilen seviyede sahip değiliz. AFAD Gönüllülüğü Projesi vesilesi ile bizler ilimizde bulunan STK’ları ziyaret edeceğiz, eğitimlerimizi vereceğiz, eğitimler sonrasında çeşitli etkinliklerimiz, tatbikatlarımız olacaktır. Başarılı olan tüm bireylere sertifikalarını verip resmi AFAD Gönüllüsü yapacağız.”

Seyfan-Der Başkanı Orhan Açıkbaş ise, “Toplumumuzu ilgilendiren her konuda bizler de elimizi taşın altına koymaya hazırız, genç, enerjik nüfusumuzla elimizden gelen tüm desteği sunacağız. AFAD Gönüllülüğü ve benzeri projelerde toplumumuz için hayırlı işler yapmak kuruluşumuzun temel felsefesidir ve bizler Seyfan-Der ailesi olarak AFAD Gönüllülüğü konusunda halkımız için her türlü insan kaynağını sağlamaya hazırız” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Afetler, konusunda, toplumsal, bilince, sahip, değiliz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı