Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 15:25 Bu haber 1270 kez okundu
 
“Antibiyotik, yanlış ve gereksiz kullanılıyor”
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile "Aşılar ve Antibiyotikler Hakkında Merak Edilenler" Konferansı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
“Antibiyotik, yanlış ve gereksiz kullanılıyor”

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Aydın Şükrü Bengü, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, kurum müdürleri, akademisyenler, İl Sağlık Müdürlüğü personeli, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans öncesi açılış konuşması yapan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, ülke genelinde ihtiyaç duyulan bir alanda Bingöl’de konferans verilmesinin son derece kıymetli olduğunu belirtti.

“ANTİBİYOTİK, YANLIŞ VE GEREKSİZ KULLANILIYOR”

Konferansın katılımcılara maksimum fayda sağlayacağına inandığını ifade eden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy ise, kendisinin de Bingöllü olduğunu ifade ederek, “Bir Bingöllü olarak bugün burada bir konferansta olmak benim için onur verici oldu. Gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye etkisinin azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, ilaç reaksiyon olaylarının görülme sıklığının artmasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz kullanılan ilaçların başında antibiyotikler geliyor. Çok değerli hocalarımız bugün merak ettikleriniz hakkında değerli bilgiler aktaracaklar. Bu güzel konferansın gerçekleştirilmesine destek verenlere de ayrıca teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.   

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da, yaptığı konuşmada, aşının sadece çocuklar için olduğu algısının toplumda yer aldığını ve bunun yanlış bir algı olduğunu dile getirdi. 

Aşının, çocuk sağlığını korumanın dışında, yetişkin bireylerin hastalıklardan korunması için de ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kara, “Bağışıklık sistemimiz, doğal bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere iki ana grupta değerlendirilebilir. Sonradan kazanılan bağışıklığın hastalıklara cevabı da büyük ölçüde aşı ile mümkündür” dedi.  

Konferansın konuşmacıları, program boyunca aşı ve antibiyotik hakkında bilgi vererek salonu dolduran öğrenci, akademisyen ve sağlıkçıların sorularını cevapladılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Antibiyotik,, yanlış, ve, gereksiz, kullanılıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı