Haber Detayı
31 Mayıs 2016 - Salı 01:43 Bu haber 943 kez okundu
 
Bingöl Üniversitesinden İşbirliği Protokolü
Bingöl Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında bilimsel, kültür-sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek ve her düzeyde gerek öğrenci gerekse öğretim üyesi değişimi yapmak gibi pek çok başlık altında işbirliği protokolü imzalandı.
GÜNDEM Haberi
Bingöl Üniversitesinden İşbirliği Protokolü

Bingöl Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek başta olmak üzere; ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek, tanıtıcı faaliyetler yapmak gibi pek çok konuda ikili anlaşma imzalandı.‘Eğitim İşbirliği Protokolü’nün imzaları Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan tarafından atıldı.

Eğitim ve Öğretim Geliştirilecek, Ortak Yayınlar ve Projeler Yapılacak

Yapılan protokol ile her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ile uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak. Ayrıca, protokol ile her iki üniversitede tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapılacak.

 İki Üniversite Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak

Yapılan anlaşmada, her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi gerçekleştirebileceği belirtildi. Yapılan anlaşma gereğince her iki üniversite, kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışları düzenlenecek. Düzenlenecek etkinliklere her iki üniversite birbirini davet edecek. Düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verilecek.

“Birlikte Daha Çok Çalışmaya Katkı İmza Atacağız”

Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, protokol töreninde yaptığı konuşmada, şahsına yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı Prof. Dr. Ümit Hassan’ateşekkür etti. Kıbrıs’ta geçirdiği zamanın çok güzel olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çapak, “Evet, farklı üniversitelerden hareketle Yakın Doğu’ya geldik. Hamdolsun Yakın Doğu’da geçirdiğim zaman çok güzeldi. Sizler sayesinde gerçekten kendimizi yuvamızda htik. Kendimizi yuvamızda görmemiz nedeniyle de elimizden geldiğince bir takım faaliyetler yapmaya çalıştık. Öğrencilerimizle kaynaştık, Kıbrısımızla kaynaştık. Akademik, sosyal ve kültürel faaliyetler yapmaya çalıştık. Sizlerin katkısıyla uluslararası düzeyde sempozyumlar da yaptık. Necip Fazılbir beytinde,  ‘Kaderin üstünde kader vardır’ diyor. Şimdilik kader bizi Bingöl’e götürdü. Hayırlısıyla orada da güzel şeyler yapmak nasip olur İnşallah. Allah güzel şeyler nasip etsin diyorum. Bu vesileyle imzaladığımız bu işbirliği protokolü ile de birlikte daha birçok çalışmaya katkı sunacağız” diye konuştu.

“İşbirliğimiz Güçlenerek Devam Edecek”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, protokol töreninde yaptığı konuşmada; “Kadim dostluğumuz olan Bingöl Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamızı yeniden ağırlamaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Değerli Rektörüm, gençlik dinamizmini hala taşıyor. Uzun yıllara dayanmasa bile uzun yıllar kesafetinde bir dostluğumuz var. O bakımdan ben bu durumu kadim dostlar çerçevesini mütalaa ediyorum. Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamız, çok yönlü bir ilim insanıdır. Bunu genç yaştan itibaren meydana koymuş, kabul ettirmiş. Hem ilmi otoritesini hem de sevgi bağını mükemmel olarak oluşturmuştur. Hocamız daha önce çeşitli yayın faaliyetlerini başlatmak, önemli dergilerin koordinatörlüğünü, yayın kurulu üyeliğini, başkanlığını yapmak ve her kademede yöneticilik yapmak gibi pek çok alanda güzel işler yaptı. Yani Rektörlük görevi öncesinde çok önemli görevler üstlendi. Kıbrıs’ımıza da böyle bir ivme kazandırdı. Şu anda sadece bir Rektörü ağırlamıyoruz; bir bilgin ağırlıyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, Üniversitesinden, İşbirliği, Protokolü,
Yorumlar
Haber Yazılımı