Haber Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 20:58 Bu haber 1834 kez okundu
 
Ekmek üreticilerine “Hijyen” eğitimi
Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Bingöl’de ekmek üretimi, satış ve dağıtım işlerinde çalışanlara “Hijyen” eğitimi verildi.
GÜNDEM Haberi
Ekmek üreticilerine “Hijyen” eğitimi

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hazırlanarak yürürlüğe giren ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği gereği Türkiye  Odalar  ve  Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu  ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokoller çerçevesinde Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle ekmek üretim, satış ve dağıtım işlerinde çalışan personele yönelik olarak Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda 3 günlük  “Hijyen” eğitimi düzenlendi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü personelince 2018 yılı içerisinde Bingöl’de ekmek üretimi sektöründe faaliyet gösteren işletmelere mevzuat, genel hijyen eğitimi ile sektör sorunları ve çözüm önerileri konulu eğitimler düzenlendi.

Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görev yapan gıda kontrol görevlileri Sümeyra Kılıçlar, Fatma Bozkurt ve Seher Kürümlüoğlugil ile İl Sağlık Müdürlüğü Personeli Çevre Sağlık Teknisyeni Begüm Çolakoğlu tarafından katılımcılara, genel hijyen kuralları ilgili temel tanımlar,  personel, işyeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı hakkında bilgiler verildi.

Eğitimlere katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, yaptığı konuşmada, "İnsan beslenmesi ve sağlığında önemli bir yere sahip olan siz değerli gıda sektörü emekçileri ile yapmış olduğumuz bu sektör toplantılarımız İl Müdürlüğümüzce, esnafın derdini anlama ve çözüm üretme açısından çok önemli bir yere sahiptir. Üreticiler ile birebir sektörlerin sorunlarını görüşmek ve hep beraber çözüm üretmek için el ele vermek, çıkmaz sanılan birçok sorunun aşılmasında önemlidir. İl Müdürlüğü olarak bu eğitim ve istişare toplantılarına devam edeceğiz, sizden isteğimiz çalışanlarınız ile birlikte eğitimlere önem vermeniz, yürürlükteki mevzuata riayet ederek vatandaşın sağlığına azami özen göstermeleridir” ifadelerini kullandı.  Mevzuat, genel ve özel hijyen konularında bilgilendirmeler yapan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü çalışanları, Mevzuat değişikliği ile işyerindeki bütün sorumluluğun işverene ait olduğunu, ve Bingöl'deki küçük çaplı esnaf için ağır müeyyideler barındırdığından denetimler sırasında yapacakları tavsiyelere zamanında uymaları halinde sorun yaşanmayacağını, genel hijyen hususunda esnafların genel itibari ile dikkatli olduğu ancak yine de istenen seviyeye çıkmak için el birliği ile çalışılmasının gerekli olduğunu belirtiler.

KATILIMCILARA BELGE VERİLECEK

Yapılacak eğitimlere katılan ve yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara da beş yıl geçerli Hijyen Eğitim Belgesi verileceği açıklandı.

Eğitim programının çok faydalı olduğunu anlatan çalışanlar, “biz yapılan gıda kontrollerinin hem bizler açısından hem de hitap ettiğimiz kesim olan tüketiciler açısından her zaman faydalı olacağına inanıyoruz. Bu tarz eğitimlerin yapılması bizler açısından da büyük önem taşıyor. Bizlerde sorunlarımızı kamu kurum ve kuruluşlarına bu şekilde daha rahat dile getirme imkânını buluyoruz ve eğitimlerin düzenli aralıklarla yapılması bizim için faydalı oluyor. Bu vesile ile İl Tarım ve Orman Müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Ekmek, üreticilerine, “Hijyen”, eğitimi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı