Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 02:14 Bu haber 1537 kez okundu
 
Etçi tavuk işletmelerinde inceleme
İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ahmet Çibik, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Merkez Dik Köyü'nde faaliyet gösteren Halim Kırçiçek'e ait etçi tavuk tesisinde incelemelerde bulundu.
GÜNDEM Haberi
Etçi tavuk işletmelerinde inceleme

Periyodik dönem halinde kesime gönderilen tavukların işletmeden çıkarılması sonrası altlık alma, temizlik ve dezenfeksiyon dönemi çalışmalarını yerinde inceleyen Bahadır, KKYDP kapsamında Bingöl’de faal olan 9 kanatlı işletmesi bulunduğunu söyledi.

Bahadır, “bu işletmelerin proje bütçesi  9 milyon TL'dir. Faaliyet olarak etçi tavuk tesislerimiz 36 bin adet/dönem olarak en son teknoloji kullanılarak tam otomasyonlu sistemle sıcaklık, nem, havalandırma ve ışık kontrolü sağlanarak, optimum şartlarda yetiştiricilik yapılarak ortalama 45 günde kesim ağırlığına geldikten sonra Elazığ İlinde özel bir firmaya ait kesimhanede kesilerek hem yatırımcılarımıza hem de ülke ekonomisine katma değer sağlamaktadır. Her bir işletmede yıl ortalaması göz önüne alındığında 5 kişilik istihdam sağlanmak olup bu tesislerimizde 45 kişi istihdam edilmektedir" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Etçi, tavuk, işletmelerinde, inceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı