Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 00:10 Bu haber 1186 kez okundu
 
Madeni atık yağlar geri kazandırılacak
Bingöl Organize Sanayi Bölgesinde motor yağları, antifiriz, gres yağları gibi madeni atık yağların geri kazanımı için tesis kurulması planlanıyor.
GÜNDEM Haberi
Madeni atık yağlar geri kazandırılacak

Bingöl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bingöl Organize Sanayi Bölgesi İmran Market-Ekim Çetin tarafından yapılması planlanan Madeni Atık Yağ Geri Kazanımı (Motor Yağları, Antifiriz, Gres Yağları) ve Temizlik Ürünleri Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan dosya incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Madeni Atık Yağ Geri Kazanımı ( Motor Yağları, Antifiriz, Gres Yağları) ve Temizlik Ürünleri Üretim Tesisi Projesi'ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir” denildi.

Madeni Atık Yağ Geri Kazanımı (Motor Yağları, Antifiriz, Gres Yağları) ve Temizlik Ürünleri Üretim Tesisi ile ilgili bakanlığa sunulan proje tanıtım dosyasında, Organize sanayi bölgesinde 3080,39 m²’lik alan üzerinde kurulacak tesisin, 1500 m²’lik kapalı alanında üretim faaliyeti gerçekleştirmesinin planlandığı belirtildi.

Proje tanıtımın dosyasında, “Tesiste gerçekleştirilecek geri kazanım faaliyeti ile doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufu, atık miktarının azaltılması ve geleceğe yönelik ekonomik problemlerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlanmış olunacaktır. Ayrıca tesiste üretilmesi planlanan temizlik ürünleri üretimi ile bölgenin ihtiyaç duyacağı temizlik ürünlerini karşılanacaktır. Atık yağlara işe yaramaz, ekonomik değeri olmayan maddeler gibi bakmak son derece yanlış bir tutumdur. Atık yağlar, kirletici özellikler taşımasından dolayı lisanslı firmalarca toplanıp, geri kazanım ve bertaraf işlemlerine tabi tutulmaktadır. Günümüzde atık yağlarda ürün geri kazanımı ile sabun, yemlik, dizel yakıt alternatifi olan biyodizel üretilmekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisanslı tesislerde yakma ile enerji geri kazanımı sağlanmaktadır. Bu projenin temel amacı; kontrolsüz ortamlarda yakılan, akaryakıta karıştırılan, uygun olmayan yöntemlerle işlenerek standartlara uygun olmayan bir ürün olarak piyasaya sunulan (10 numara yağ vb. adlar altında) kayıt dışı faaliyetlere konu edilen atık madeni yağların ekosisteme zarar vermesini önlemektir” denildi.

Projenin inşaat aşamasında 10 kişinin çalışacağı, işletme aşamasında ise 50 kişinin istihdam edileceği belirtildi.

 

Kaynak: (Bingöl kent) - bingöl Kenthaber Editör:
Etiketler: Madeni, atık, yağlar, geri, kazandırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı