Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 00:33 Bu haber 1322 kez okundu
 
“Şiddeti, kavgayı, husumeti marifet olarak görmekten vaz geçmelidir”
Doğan Karasu, arazi, hayvan otlatma gibi sorunlar nedeniyle yaşanan husumetlerle ilgili açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
“Şiddeti, kavgayı, husumeti marifet olarak görmekten vaz geçmelidir”

Arazi, mera, hayvan otlatma, odun, ot, çocuk, kız kaçırma ve benzeri hadiselere bağlı olarak kızgınlıklar, kırgınlıklar, kavgalar, husumetler gibi telafisi imkansız olaylar yaşandığını belirten Karasu,

“Sebebi ve kendisi basit olan kimi hadiseler cehalet, nefret, kin, kendini yönetememe, ani yanlış karar verme, enaniyet, aile ve aşiret asabiyeti ile birleşmekte, husumeti beslemekte, neticede de önü alınamaz toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Soruna müdahale edici mekanizmaların eksikliği ve/veya yokluğu sorunu büyümeden sulha erdirme şansını ve imkanını ortadan kaldırmaktadır. Öyle ki, bazen çocukların kavgası, ineğin birinin tarlasına girmesi, su sırası, mera ihtilafı vb. fiili durumlar kavgaya, sonu gelmeyen kan davalarına bile yol açabilmektedir.  Her husumet, ölüm ve kan davası telafisi imkansız, geri dönüşü mümkün olmayan kayıp/kayıplara neden olmaktadır. Sebebi küçük ama sonucu büyük olan böyle sosyal hadiseler tarafların mağdur olmasına, göçe, yoksulluğa, ailenin sönmesine, sosyal dokunun zedelenmesine ve en önemlisi de yaşama hakkının ortadan kalkmasına sebep olmaktadır.

Sorunlarımızı konuşarak, meşru yolları kullanarak, kurumların hakemliğine müracaat ederek çözemiyoruz. Doğru ve geçerli yöntemleri kullanmada yetersiz kalıyoruz. En basit ve bir o kadar da anlamsız olan şiddet yöntemini tercih ediyoruz. Bu yöntemin zarardan başka hiçbir özelliği yoktur. Bingöl kamuoyuna istirhamımızdır: Şehir merkezinde ve 7 ilçede değişik toplumsal kesimlere mensup, sözü dinlenen, adil davranacaklarına inanılan, problem çözme becerileri yüksek şahsiyetlerden oluşan gruplar oluşturalım. Bu gruplar çatışma, şiddet ihtimali ve potansiyeli taşıyan hadiselere müdahalede bulunabilmeli, taraflara itidal, iyilik, barış, uzlaştırma diplomasisi, sorunun büyümesini önleme ve tarafları yatıştırma çalışmalarını yürütebilmeli, küçük çaplı hadiselerin büyümesini engelleme çalışmalarını sürdürebilmelidir. Toplum da sağlıklı düşünebilmeli, insanlık gerçeğiyle örtüşmeyen araç ve yöntemlerden vaz geçmelidir. Şiddeti, kavgayı, husumeti marifet olarak görmekten vaz geçmelidir. Hakkını uygun araç ve yöntemler aracılığıyla korumaya çalışmalıdır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Şiddeti,, kavgayı,, husumeti, marifet, olarak, görmekten, vaz, geçmelidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı