Son hali böyle olacak
Haber
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 00:38 Bu haber 3523 kez okundu
 
Son hali böyle olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır'da türkülere konu olan Kırklar Dağı'ndaki 33 hektarlık alanda yürütülen rekreasyon projesi ile doğayı ve yaşamı bir araya getirecek.
GÜNCEL Haberi
Son hali böyle olacak

Kültürel ve tarihi zenginliğiyle hayranlık uyandıran kadim kent  Diyarbakır, sahip olduğu değerlerin daha çok yansıtılması için Çevre ve  Şehircilik Bakanlığınca gerçekleştirilen hummalı çalışmalara tanıklık ediyor. 

Terör örgütü PKK'nın saldırıları sonucu geçen yıl silah ve patlama  seslerinin yükseldiği, büyük zarar gören Sur ilçesi ve kentin "Cazibe merkezi" haline getirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin  katılımıyla temeli atılan çalışmaların yapımı bakanlık, TOKİ, Vakıflar Genel  Müdürlüğü ve Sur Belediyesince tüm hızıyla sürüyor.

 2 MİLYAR LİRALIK PROJE 

Yaklaşık 2 milyar lira toplam bütçe öngörülen projeler bir bir hayata  geçiriliyor. Bu kapsamda, Sur'da tarihi Yanık Çarşı'daki 400 iş yeri, "Sokak  Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında tarihi dokuya uygun hale getiriliyor. Sur'un yeniden ihya edilmesi amacıyla tarihi Hazreti Süleyman  Camisi'nin çevresindeki çirkin yapı ve gecekondular ile dolu, yıkık, harabe,  içine girilemez 115 dönümlük alan, rekreasyon çalışmasının ardından hizmete  açıldı.  İlçede altyapı, sokak sağlıklaştırma, kentsel tasarım peyzaj, yöresel  mimariye uygun konut projelerinin uygulanması çalışmaları ve tahrip olan 14  tarihi eserin restorasyonu sürüyor. Teröristlerin saldırısı sonucu evleri zarar gören vatandaşlar için  Çölgüzeli ve Üçkuyu mevkisinde TOKİ tarafından yapımına başlanan 5 bin 637  konuttan bin 400'ü hak sahiplerine teslim edildi. Yaşamın kesintiye uğradığı ilçede tarihi dokuya uygun, bakanlığın  Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda inşası sürdürülen konutlar yıl sonuna  kadar tamamlanacak.

DİYARBAKIR'A YAKIŞIR BİR ESER OLACAK 

 Kentte konumuyla göz kamaştıran, "Suzan Suzi" türküsüne konu olan  Kırklar Dağı'nda, bakanlıkça 1. etap olarak belirlenen 33 hektar alan, Dicle  Vadisi'nin doğal ve ekolojik özellikleri dikkate alınarak hazırlanan "Dicle  Vadisi Kırklar Tepesi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama  Projesi" ile yenileniyor. Doğa ve yaşamı bir araya getirecek projenin tamamlanarak alanın  haziran ayında hizmete açılmasıyla ziyaretçiler şehrin gürültüsünden uzak, doğa  ile iç içe vakit geçirme, Ongözlü Köprü ve altından akan Dicle Nehri'ni,  karşısında bütün ihtişamıyla duran tarihi Diyarbakır Surlarını izleme imkanı  bulacak. İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen Sur Belediye Başkan Vekili  Bilal Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımı süren çalışmaların Dicle  Vadisi Projesi'nin 1. etabı olduğunu söyledi.  Bakanlık tarafından Ongözlü Köprü, Dicle Nehri ve Hevsel bahçelerinin  bulunduğu bölgenin karşısında yer alan, türbe bulunması nedeniyle kutsal görülen  Kırklar Dağı'nın yamacındaki 33 hektar üzerinde, Diyarbakır'ın en büyük  rekreasyon alanının yapıldığını dile getiren Özkan, şöyle konuştu:  "Burası yıllardır insanların mesire alanı olarak kullandığı ve kutsal  saydığı bir bölge. Dolayısıyla biz buranın yeşil kalmasına özen gösteriyoruz.  Binlerce değişik türden ağaç ve 10 binlerce değişik çalı söz konusu alana  dikildi. Projede sosyal tesis olarak sadece küçük bir mescit, bisiklet yolu,  vatandaşların araçlarını park edip güvenle yürüyebilecekleri alan, kır  kafeteryası ve parkın içerisinde gençlerin faydalanması için yapılan spor ve halı  sahaları için birer soyunma odası, birkaç küçük büfe var. Onun haricinde kalan  bölge yeşil alan, yürüyüş alanı ve vatandaşımızın hafta sonu ailesiyle zaman  geçirebileceği rekreasyon alanı olarak düzenlendi. Alandaki yapılar tek katlı  olacak. Yapıların tamamının toplamı ancak bir dekar alanı kapsayacak. O da  zorunlu ihtiyaçlar için. Diyarbakır'ın güzelliğine yakışır bir eser olacak."

BİNLERCE KİŞİYİ AĞIRLAYACAK 

Çalışmaların tamamlanmasıyla alanın, kent turizmine ve bölgenin nefes  almasına katkı sağlayacak bir pencere olacağına işaret eden Özkan, bu tür  alanların her şeyden önce şehirlere prestij kattığını belirtti. "Burası Diyarbakır'ın prestij alanı olacak. Ailelerimizin,  çocuklarıyla güven içerisinde, temiz bir alanda hafta sonlarını ve boş  zamanlarını geçirme imkanı olacak. İnanıyorum ki burası günde binlerce insanı  ağırlayacak." diyen Özkan, Diyarbakır'ın başlı başına turizm potansiyeli yüksek  bir şehir olduğunu aktardı. Özkan, bu potansiyelin tamamına yakınının Sur ilçesinde bulunduğuna  dikkati çekerek, bu parkın da artı bir değer olarak hem Diyarbakır'ın turizmine  hem de günlük yaşantısına büyük katkı sunacağını vurguladı.

GÖZ KAMAŞTIRACAK 

Parkta açılacak bilgilendirme bürosunda dağıtılacak broşür ve  materyallerle kentin ve Sur'un tanıtılacağını bildiren Özkan, Dicle Vadisi  Projesi'nin büyük ve yüksek bütçeyle yürütüldüğünü, bunun etaplar şeklinde  ilerleyeceğini, bu etabın tamamlanmasıyla 2. etabın çalışmalarına başlanacağını  anlattı. Terör örgütü PKK'nın saldırıları sonucu Sur'un yapılarının ve halkın  büyük zarar gördüğünü, bu tahribatın giderilmesi için topyekun bir çalışma  içerisine girildiğini dile getiren Özkan, Sur'un topyekun bir hamle ile yenilenme  aşamasında olduğunu belirtti.  "Hedefimiz insanların huzur içinde yaşadığı, tarihi misyonunu  üstlenmiş, yılda 4-5 milyon turisti ağırlayacak bir Sur ve bir Diyarbakır."  ifadesini kullanan Özkan, terörle mücadelede önemli aşamaların kaydedildiğini,  huzurun tesis edildiğini bildirdi.

    Özkan, refahın da bu şehirleşme ile geleceğini vurgulayarak, şöyle  konuştu:    "Hedefimiz kalkınmış, huzur içinde yaşayan, Ortadoğu'nun kalbi  konumunda bulunan, Türkiye'nin göz bebeği olan geçmişine, mazisine layık bir  Diyarbakır. Biz bu bilinçle çalışıyoruz. Burada insanlığın ortak mirasına sahip  çıkılmak adına gayret gösteriliyor. Önümüzdeki 3 yıllık süreçten sonra Diyarbakır  dünya kamuoyuna çıktığında göz kamaştıracak."   Özkan, tarihi Ongözlü Köprü'nün kültür varlığı olduğu için  ışıklandırılması ile ilgili çalışmaların Anıtlar Kurulu'nun iznine tabi olduğunu  anlatarak, kurulun izni doğrultusunda, köprünün ışıklandırılmasıyla ilgili de  çalışmaların olacağını bildirdi.

KIRKLAR DAĞI UCUBELERDEN KURTULUYOR

Kırklar Dağı'nda yapılan konutlara değinen Özkan, "Geçmiş belediyeler  terör tarafından ele geçirildiğinden Kırklar Dağı resmen işgal edildi. Çalışmanın  sürdüğü alanın üst kısmında bulunan apartmanlar, rezidanslar o dönemde usulsüz  olarak yapıldı. Onların kirlettiği bölgeyi temizleyip halkımızın hizmetine sunmak  üzere bu projeyi hazırladık. İnşallah Diyarbakır gelecekte Kırklar Dağı'ndaki  ucubelerden de kurtulur." diye konuştu.   Çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlardan  Mehmet Balık, bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, son  bir yıldır kentte önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. "Hükümet tarafından yapılan hizmetleri memnuniyetle karşılıyoruz.  Allah yapanlardan razı olsun. Biz bunlara layığız, terörle anılmak istemiyoruz.  Çok şükür hizmet sunuluyor." diyen Balık, çalışmalara katkı sunan herkese  teşekkür etti. Balık, alanda çok güzel peyzaj çalışmaları yapıldığını ifade ederek,  ailece hafta sonlarını değerlendirecekleri bir alana kavuşacaklarını, kentin  böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu aktardı. Ayşe Çetinkaya ise fırsat buldukça kent yaşamından uzak, doğa ve  tarihin bir arada olduğu Ongözlü Köprü'ye geldiğini söyledi. 

Kırklar Dağı yamacında yürütülen projeyi kent için muazzam bir çalışma  olarak değerlendiren Çetinkaya, yapılan çalışmadan bir vatandaş olarak mutluluk  duyduğunu anlattı. İşletmeci Efendi Mehmetoğlu da rekreasyon alanı ile ilgili çalışmaları  memnuniyetle karşıladığını, mescit yapılmasından ayrıca sevinç duyduğunu  belirtti.

Projenin, tarihi köprünün bulunduğu bölgenin güzelliğine güzellik  katacağına işaret eden Mehmetoğlu, "Projenin tamamlanmasıyla burası daha da  gelişecek, insanların yaşantısına güzel katkı sunacak, esnafın kazancında da  artış yaşanacak. bugün 5 kazanıyorsak, yarın 10 kazanacağız. Her kim güzellikler  yapıyorsa o insan baş tacıdır. İnanıyorum ki proje tamamlandıktan sonra binlerce  insan buraya akın edecek." diye konuştu.

 

Kaynak: (Haber 7) - haber7 Editör:
Etiketler: Son, hali, böyle, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı