Haber Detayı
06 Haziran 2016 - Pazartesi 11:04 Bu haber 888 kez okundu
 
Vali Köşger'dan AKUT'a ziyaret
2003 yılında kurulan Bingöl AKUT Türkiye’nin üçüncü Doğu Anadolu’nun ilk AKUT ekibi Kuruluşundan bugüne kadar 197 operasyona katılan 233 insanı ve 210 hayvanı kurtaran Bingöl AKUT bu istatikleri ile gururlandırdı.
GÜNDEM Haberi
Vali Köşger'dan AKUT'a ziyaret

Vali Yavuz Selim Köşger, Bingöl Arama Kurtarma Ekibi’ne (AKUT) ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bingöl AKUT ekibinin gerçekleştirdiği arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili sunumu izleyen Vali Köşger, daha sonra ekibin sahip olduğu ekipmanları yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında Vali Köşger’e bilgi veren AKUT Bingöl Ekip Lideri Ahmet Buzrul: “2003 yılında kurulan ekibimiz Türkiye’nin 3. Doğu’nun ilk Akut ekibi. 23 gönüllümüz ile özellikle doğu illerimizde olmak üzere tüm Türkiye’de göreve gidiyoruz” dedi.

Türkiye’de en çok ekipman bulunduran 3. ekip

Türkiye’de en çok ekipman bulunduran 3. ekip olduklarını dile getiren Buzrul: “2 kar motoru, 1 kurtarama botu, 1 araç, 1 kesme ayırma aleti ve birçok arama kurtarma ekipmanı ile Türkiye’de en çok ekipmanı bulunan 3. ekibiz. Her Çarşamba günü rutin olarak toplanarak eğitimler gerçekleştiriyoruz. Her an göreve hazırız” dedi.

Kendilerini en çok üzen durumun ne kadar ücret alıyorsunuz sorusu olduğunu dile getiren Buzrul: “Kuruluşumuzdan bugüne kadar 197 operasyona katıldık ve bu operasyonlarda 233 insanı ve 210 hayvanı kurtardık. Tamamen gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Burada hiçbir arkadaşımız ücret almıyor. Aksine buradaki ekipmanlarımızın çoğunu kendi paralarımızla aldık. Ancak insanların bizlere ne kadar ücret alıyorsunuz diye sormaları bizleri derinden üzüyor. AKUT Vakfı olarak elbette bizlere destek olabilirler. Ancak biz gönüllü insanlara ne kadar ücret alıyorsunuz diye lütfen sorulmasın. Biz bu çalışmalarda asla ve asla para talep etmiyoruz. İnsan canı kurtarmak için para istemek ne kadar etik değilse, bizlere bu sorunun sorulması da o kadar etik değildir” dedi.

Bingöl AKUT ekibinin eğitim alanlarında da incelemelerde bulunan Vali Köşger, ekibe çalışmalarında başarılar diledi. Ziyarette Vali Yavuz Selim Köşger’e, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi eşlik etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Köşger'dan, AKUT'a, ziyaret, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı