Yazı Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 21:42 Bu yazı 803 kez okundu
 
Ev Alma Komşu Al
Narin Tenekeci
narintenekeci@hotmail.com
 
 

Önemli değerlerimizden biri olan komşuluktan bahsetmek istiyorum. Yıllar önceki komşuluk ile bu dönem komşuluğu arasındaki fark saymakla bitmez. Eski kelimesi, kıyafette, eşyada, arabada ve evde kullanılınca eskimiş yıpranmış diye anlaşılır. Komşu için kullanılan eski kelimesi ise tam tersi değerli, kıymetli anlamına gelir. Komşunun eskisi ve yenisi olur ama bu eski kelimesi yıpranmış anlamına gelmez.

Birçoğumuz apartmanda oturuyoruz. Mahalleden komşumuz değil, artık apartman komşularımız var. Hepimiz büyük bir kapıdan içeri girip tek tek kapılara dağılıyoruz. Bina içinde karşılaşırsak eğer selam veriyor iki kelam ediyoruz. Bu yüzden komşularla olan ilişkilerimiz zayıflıyor.

Komşu demek yakın olmak, iyi ve kötü günde birlik olmak, yeri gelince aynı sofrayı paylaşmak demektir. Zor durumda kaldığında aile ve akrabadan daha yakın olan komşu kapısı çalmak demek. Biz büyüklerimizden böyle gördük. Yıllar öncesi komşuluk ile bu dönem komşuluğu arasındaki fark saymakla bitmez.

Eski yıllardan aklımda olup ta unutamadığım güzelliklerden biri de komşu gezmeleriydi. Çamaşır, ütü ve banyo günlerinin dışında ev gezmeleri olurdu. Komşuya habersiz gidileceği zaman bile ev sahibinin çayın yanında mutlaka ikramlık bisküvi ve gofreti hazır olurdu. Haberli gidilseydi en az üç çeşit ikramlık olurdu. Komşuya haber vermek ise evin küçük çocuğuna düşerdi.

Komşu sohbetlerine doyum olmazdı, içerde sohbet yetmezmiş gibi birde ayrılırken konuşmaya kapıda devam edilirdi. Kapı sohbeti bir türlü bitmezdi ve daha zevkli olurdu. Hiç unutmam rahmetli babaannem çorba yaparken ölçüsü biraz fazla olsun komşuya da gönderelim derdi. Ne acıdır ki o çorba ölçüleri şimdi daha bir azaldı. En güzeli de bayram hazırlıklarıydı, yapılan her yiyecekte komşu yardımı ve emeği kesin olurdu. 

Çocukluğumda yaşadığım komşuluk ilişkilerini bu dönemde nedense göremedim. Ben ailemden gördüğüm komşu sevgisinin aynısını bu dönemde de yaşatmak için çabalayan insanım. Eskiden de apartman dairesinde oturuyordum şimdi de aynı değişen bir şey yok. Değişen sadece komşuluk ilişkileri. Ben bir bakıma şanslıyım, eskiyi aratmayan 3-5 komşum var o nedenle çok mutluyum.   

KOMŞU NEDİR?

Komşu; Bir fincan kahvedir

Komşu; Bir avuç tuzdur.

Komşu; Bende kalmamış, sizde varmı dır.

Komşu; Dosttur

Komşu; Sırrını paylaşandır.

Komşu; Gözünün gönlünün aradığıdır

Komşu; Külüne muhtaç olduğundur.

Komşu; Çat kapı kelimesidir

Komşu; Dert ortağındır.

Komşu; Bu akşam evdeyseniz dir.

Komşu; İlaçtır, eczanedir, doktordur.

Komşu; Son yolculuğunda, arkanda kalanlarla ağlayandır.

Komşu; Tesellindir.

Komşular bizim ablamız, abimiz, kardeşimiz en yakın akrabamız en kıymetli misafirimizdir. Ailenden sonra gelen, bir adım ötende, yardıma ihtiyacın olduğunda kapısını çalıp yardım istediğin ilk insandır

Bende kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Evet, altını çizerek söylüyorum çok sevdiğim komşularım var. Sokakta bile görsem dakikalarca sohbet ederim, onların gülümsemeleri bile benim için en güzel hediyedir. Böyle komşuluk var mı demeyin. Bu komşulardan olmaya gayret edin

Sabah kahvelerinde komşusuz kalmamanız dileğimle,

Sevgiyle kalın…

 

 

 

 
Etiketler: Ev, Alma, Komşu, Al,
Yorumlar
Haber Yazılımı